Hayatımızdan Tuzu Çıkarmak İçin 6 Neden


Dünya Sağlık Örgütüne göre vücudumuzun günlük ihtiyaç duyduğu tuz miktarı 5 gr’dır. Ancak ülkemizde bu oranın 2-3 katına çıktığı bilinmektedir. Bizde tuz kullanımı o kadar bilinçsiz ve alışkanlık haline getirilmiştir ki yemeğin tadına dahi bakılmadan tuz atılmaktadır. Uzmanlar bilinçsiz ve aşırı tuz tüketiminin birçok hastalığın sebebi olduğunu vurgulamaktadır. Peki aşırı tuz tüketiminin ne gibi zararları vardır.

Aşırı tuz tüketiminin neden olabileceği hastalıklar.
1-ödem: Ne kadar çok sodyum o kadar çok ödem. Tuz damar içerisindeki basıncı artırdığı için ödeme sebep olabilmektedir. Ödemde özellikle akciğerlerde olduğu için hayatımızı tehdit etmektedir. Ödemin tedavisinde ise ilk yapılan tuz kısıtlamasına gidilmektir.
2-Yüksek Tansiyon: Yüksek tansiyon dünyadaki ölüm sıralarında birinci sırada yer almaktadır. Her 100 kişiden 35 yüksek tansiyon hastasıdır. Aşırı tuz kullanımının ise yüksek tansiyona neden olduğu herkesçe bilinmektedir.
3-İnme: Günlük tuz alımı 6 gram azaltıldığında inme riski % 24 oranında azalmaktadır.
4-Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları: Kanser Araştırma Fonunun 2016 verilerine göre tuzla işlenmiş gıdaları tüketenlerin bu besinleri tüketmeyenlere göre mide kanserine yakalanma riskinin % 15 daha fazla olduğunu ortaya konulmuştur.
5- Astım: Yapılan araştırmalar fazla tuz tüketiminin akciğerlerdeki mikro dolaşımı bozarak astımın ağırlaşmasına neden olduğunu düşündürüyor.
6- Sıvı kaybı ve elektrolit dengesizlikleri: İshal, yanık, kusma ile kanama gibi nedenlerle su kaybı olduğunda vücutta göreceli olarak tuz miktarı artabilir. Vücutta göreceli olarak tuz miktarının artması, özellikle beyin hücrelerinden sıvı çekerek, beyin hücrelerinin büzüşmesine yol açar. Bu tür durumlarda su ihtiyacı hesaplanarak, eksik suyun tamamlanması gerekir. Bunun tam tersi de, vücutta suyun tuza göre daha fazla bulunması. Bu da en çok kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği ile karaciğer yetmezliği olan kişilerde bilinç bozukluklarına ve mizaç değişimlerine yol açabiliyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

65
64 shares, 65 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kral Benim Kral Benim
0
Kral Benim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayatımızdan Tuzu Çıkarmak İçin 6 Neden

Choose A Format
Kişisel Test
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Önemsiz Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Müzik
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Gif
GIF format